Çin Yuanı Para Birimi Desteği Veren Siteler

logo

1000 ₺Hoş Geldin Bonusu

site hakkında

logo

%250Hoş Geldin Bonusu

site hakkında

Çin Yuanı

Çin’in resmi para birini olan Yuan kabul edilirken Çin Merkez Bankası tarafından basılmaktadır. Çin dışında birkaç farklı Asya ülkesi tarafından da kullanılır. Çin’de kullanılan tüm paralara verilen genel isim ise Renminbi olarak bilinir. Kısaltılması genel olarak RMB şeklindedir. Bu kelime aynı zamanda Çin halkının kullandığı para birimini tabir etmek içinde kullanılır. Yuan ve Renminbi birbiriyle çok sık karıştırılsa da aslında iki para birimi de farklıdır.

Bilinmesi gereken önemli detay ülkede kullanılan para birimi Yuan olurken tüm paralara genel olarak Renminbi isminin verildiğidir.

Kağıdı bulan medeniyet olarak Çin parasını değerlendirmek için her yıl değişik adımlar atar. Tarihi bu nedenle çok köklüdür.1930’lu yıllarda kur değişikliklerini kullanmaya başlayan ülke 2000’li yıllarda ise kurla değişim göstermeye başladı.

İlk parayı kullanan ülke olması parasını çok daha değerli kılabilecekken uluslararası ticaret için paranın tercih edilmemesi bugün dünyada ki süper güçlerin ortaya çıkmasında önemli bir etkendir.

Çin Yuanı Değerli mi ?

Çin yuanı ülkenin resmi para birimi olurken Kubilay hanlığı döneminde kullanıldığında dair kesin kanıtlar bulunur. Çin bölündükten sonra ise Yuan içerisinde de bölünmeler ortaya çıkmıştır. Örneğin Yuanı’ı 10’a bölerek bir Jiao oluşturulur. Jiaonunda bölünmesiyle ise ülkedeki en küçük para birimi olan fen ortaya çıkmıştır. 100 fen= 10 jiao=1 Yuan olarak en basit haliyle anlatılabilir.

Ülkede yaygın olarak kullanılan banknotlara bakıldığında en büyük kağıt para birimi 100 yuan olurken 50 yuan, 20 çin yuanı, 10 çin yuanı, 5 yuan, 2 yuan ve 1 yuandan sonra ise 5 jiao, 2 jiao, 1 jiao, 5 fen, 2 fen ve 1 fen olarak kullanılmaktadır.

Banka 5 farklı seri baskı ile paraları piyasaya sunmuştur. İlk baskı 1948 yılında ikinci baskı ise 1955 yılında üçüncü baskı ise 1962 yılında yapılmıştır.

1999 tarihinde piyasaya sürülen para ise beşinci baskı olup diğer paralardan en büyük farkı Mao Zedong’un resmi bulunmasıdır.

Çin Yuanı ve Türk Lirası Kuru

Çin yuanı uluslararası ticaret için ilk olarak kullanılmamış olmamakla birlikte günümüzde işlem hacmi geniş para birimlerinden biridir. Euro ve dolar kurları üzerinde yatırımcıların dikkatini çekerken Türk lirası ile yakın ilişkisi de bulunur. Güncel olarak değerlendirildiğinde 1 Çin Yuanı yaklaşık 2,5 Türk lirasına karşılık gelmektedir. Bahis Kurulu incelemesinde güncel olarak kur değişiklikleri olmakla birlikte Türk lirası karşısında değer kazanan para birimlerinden biridir.

Çin ekonomisi büyük bir ekonomi olup bugün dünyadaki en büyük ikinci ekonomidir. Ayrıca en hızlı büyüyen ekonomi olarak da tanımlanır. Dünyanın ise en büyük ürün ihracatçısı olarak ülke para birimi değerini arttırmaya devam ediyor.

Yuan hangi ülkenin para birimi?

Yuan Çin’in resmi para birimidir?

Çin para birimi değerleniyor mu?

Çin para birimi işlem hacmini düzenli arttırır.

Çin ekonomisi yıllık büyüme hacmi nedir?

Çin ekonomisi yılda %6,77 oranında büyüme göstermiştir.