Filipinler Pesosu Para Birimi Desteği Veren Siteler

logo

1000 ₺Hoş Geldin Bonusu

site hakkında

logo

%250Hoş Geldin Bonusu

site hakkında

Filipinler Pesosu

Filipinlerin Para Birimi Nedir?

Filipinlerin resmi olarak geçerli olan ve devletin resmi para birimi Filipinler Pesosu olarak tanılanmıştır. Para birimi P harfiyle veya PHP para birimi olarak uluslararası alanda kısaltılır. Paranı basımından ve dağıtımından merkez Bankası sorumlu olurken Türk parasına karşı durumu incelendiğinde ise 1 filipin pesosu yaklaşık olarak 0,14 Türk lirasına karşılık gerekir.

Bu para birimi Amerikan yönetimi tarafından belirlenmiş olup P harfinin ortasında iki çizgi olarak gösterilir. 1967 yılına kadar para biriminin üzerinde piso olarak geçen ifadeler bulunurdu.

Filipinler Pesosunun Para Birimi

PHP olarak kısaltılan bu para biriminin kodu 608 olarak bilinir. Para biriminin 1852 yılında kullanılmaya başlanırken Filipinli ve İspanyollar tarafından kullanılırken 2001 yılında ise banknot değiştirilmesi gerçekleştirildi.

Banknot olarak değerlendirildiğinde 5lik, 10luk veya 20lik peso banknotları bulunurken 50, 100, 200, 500 veya 1000 peso gibi banknotlarda bulunur.

Bu ülkenin para birimi olarak kabul edilen Filipin pezosu 16 yüzyıldan sonra üretilmeye başlanmıştır. Bu para birimi İspanyol kökenlidir ve birçok eski İspanya kolonileri tarafından kullanılmıştır. Başlangıcında dolar simgesi kabul edilirken aynı zamanda hem Filipinler pesosu hem de Amerikan doları kullanılmaya başlandı. Dolar işareti yakın bir geçmişe kadar Amerikan dolarını ifade ederken aynı zamanda bu para birimi içinde kullanılırdı.

Filipin Pesosu Banknotları

Ülke genelinde Filipinler pezosu kullanım alanları değerlendirildiğinde Amerikan dolarının da kullanılması halen yaygın olarak gerçekleştirilir. Bu ülke ziyaretlerinde kişiler peso kullanabileceği gibi dolar üzerinde de kullanım gerçekleştirebilir.

Fiyatlar hem peso üzerinden hem de Amerikan doları üzerinden gösterilir. Birçok yerde peso ile diğer para birimi kullanılırken çok nadir olarak doların kabul edilmediği alanlar bulunur. Euro ve İngiliz Sterlini gibi birimlerin ülke içerisinde kullanım alanı çok az olurken Doların ülkenin tarihi nedeniyle ve uyguladığı politikalar nedeniyle geçerliliği çok yüksektir. Hristiyan olan ülke Amerikan yönetimine dolaylı ve dolaysız olarak bağlıdır.

Filipin Pesosu ve Güncel Yaşam

Bahis Kurulu üyeleri için Php olarak kabul edilen peso genel olarak değeri yüksek olmayan para birimlerinden biri olduğu için genel olarak düşük pesolar ülke genelinde yüksek olduğu için dolar kullanımı yaygındır. Örnek vermek gerekir metro günlük kart doldurmak için 100 Filipinler pezosu ödenirken bir otelde kalmak için ortalama 500 php veya 1000 php gibi fiyatlar ortaya çıkar. Türk parasına çevrildiğinde günlük ihtiyaçlar için benzer fiyatlar ödenir.

Peso ile ülke genelinde tüm mal satın alınmaları sağlanırken aynı zamanda dünya borsasında yer alan ve işlem hacmi gün geçtikçe büyüyen birimdir.

Filipin resmi para birimi nedir?

Filipin resmi para birimi Filipin Pesosudur.

Filipin pesosu için en yüksek banknot nedir?

En yüksek banknot 1000liktir.

Filipin pezosu uluslararası dünyada nasıl tanımlanır?

P veya PHP olarak tanımlanır.