Tayland Bahtı Para Birimi Desteği Veren Siteler

logo

1000 ₺Hoş Geldin Bonusu

site hakkında

logo

%250Hoş Geldin Bonusu

site hakkında

Tayland Bahtı

Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olan Tayland ülkesinin mal, hizmet veya ürün satın almak için kullandığı resmi para birimine verilen isimdir.

Baht Hangi Ülkenin Para Birimi?

Baht olarak kısaltılan resmi ismiyle Tayland bahtı olan Tayland’da kullanılan resmi para birimi olup başka bir ülkede resmi olarak geçerli değildir. Para devletin merkez bankası tarafından basımı ve dağıtımı gerçekleştirilir. Ülke içerisinde hizmet almak için kullanılan para birimi dünya çapında da kabul edilen ve daha çok baht ismi ile anılır.

Ülke içerisinde en büyük para baht olarak bilinirken ayrıca bu para biriminin alt birimleri de bulunur. Baht para birimini alt birimine ise ‘satang’ ismi verilir. Satang birimi incelendiğinde ise bir Baht parası 100 satang parasına eşit olarak kullanılır.  Satang birimi madeni bir para olurken Baht ise ülkenin resmi parası olurken kağıt para olarak kullanılır.

Tayland Para Birimi

Ülkelerin para birimlerini ifade etmek için bazı semboller kullanılır. Tayland bahtı para birimini simgesi ve sembolü olarak B harfi kullanılır. Baht parasını ifade etmek için B harfinin üzerinde dikey olarak bir çizgi bulunur. Dünya çapında finansal işlemler için ise THB olarak da kısaltılarak diğer para birimlerine göre değerlendirilmesi yapılır.

Bahis Kurulu ayrıntıları ile  bu para birimi devlet özgürlüğüne kavuştuktan ve bağımsızlığını ilan ettikten sonra kullanılmaya başlamıştır. Değerli bir para birimidir ve dünyada en çok kullanılan ve en çok el değiştiren 10 para biriminden biri olup işlem hacmi geniştir.

Tayland Bahtı Banknotları

Tayland bahtı kağıt para olarak kullanılır. Resmi para birimi için 20, 50, 100, 500 ve 1000 baht olacak şekilde banknotlar bulunur. Tüm kağıt paraların üzerinde ülkenin kralı olan Bhumibol Adulyadej’in resmi bulunur ve kurulma işaretlerinden biridir.

Madeni para olarak oluşturulan alt limitinde ise satang olarak tanımlanırken 1 satang, 2 satang, 5 satang, 10 satang, 25 satang veya 50 satang olarak düzenlenmiştir. 100 satang 1 Tayland bahtı olur.

Tayland Hatıra Paraları

Bu ülke ayrıca hatıra paraları da basar. İlk olarak 1087 yılında kralın 60. Doğum günü için hatıra parası basılmıştır. Ardından bu bir gelenek haline gelmiştir.

1990 yılında 50 Baht Prensesin 90. Doğum günü için basılmıştır. 1992 yılında 1.000  bahtlık hatıra parası kraliçenin 60. Doğun günü için basıldı. 1995 yılında ise Maliye Bakanlığı’nın 120. Yıl dönümü hatırına basılmıştır.

1996 yılında dört kez hatıra parası basılırken 2000 yılında kral ve kraliçenin 50. Yıl dönümü için basıldı. 2004 yılında kraliçenin 72. Doğum günü, 2006’da taht çıkmaları için basılırken 2012 yılında kraliçenin 80. Doğum günü olması ve son olarak ise 100 bahtlık Veliaht presinden 5. Döngüsü olarak kabul edilen 60. Yıl dönümü nedeniyle hatıra parası basılır. İngilizce olarak para the baht olarak söylenir.

Tayland bahtı hangi ülkenin para birimidir?

Tayland ülkesinin para birimidir.

Tayland bahtı değeri nedir?

Güncel kur üzerinden değeri değişir.

Tayland bahtı nedir?

Ülkenin resmi para birimidir.