Kuveyt Dinarı Para Birimi Desteği Veren Siteler

logo

1000 ₺Hoş Geldin Bonusu

site hakkında

logo

%250Hoş Geldin Bonusu

site hakkında

Kuveyt Dinarı

1959 yılında İngiltere Basra Körfezi ülkeleri için Hindistan rupisini tanıtarak kullanımına teşvik etmiştir. 1961 yılında ise Kuveyt dinarı Hindistan rupisinin yerini alarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kuveyt Dinarı Tarihçesi

Başlangıçta rupiye eşit olarak sabitlenerek ardından İngiliz sterlinine göre sabitlenmeye devam etmiştir. 1961 yılında devletin kendi para birimini oluşturma gayesiyle Kuveyt Para kurulu tarafından oluşturulur ve rupi yerine ülke genelinde kullanılmaya başlandı. 1966 yılına geldiğinde her iki para birimi de kullanılmaya devam ederken rupinin kullanımı sonlandırılarak ülke parası değer kazanmaya başladı.

2003 yılına kadar dinar olarak bilinen para birimi dövize eklendi ve kullanımı zorunlu kılındı. Bu sabitlenme Amerika dolarına göre gerçekleştirilmiştir. 2019 yılında ise bir dinar 3 Amerika doları değerine yükselerek dünyanın en değerli para birimlerinden biri haline geldi. 2019 yılına kadar istikrarlı devam eden yükseliş zaman zaman dalgalanmalar görülür.

Kuveyt Dinarı Neden Pahalı?

Kuveyt dinarı kişi başına düşen gelir açısından değerlendirildiğinde d167,9 milyar USD GSYİH sahip olurken kişi başına düşen gelir ise 81,800 USD olur. Dünya rezervlerinin %10’u ülkede olduğu düşünürken ayrıca 104 milyon varilde petrol rezervine sahip olduğu kabul edilir.

Ülke tarafından çıkarılan anayasaya göre ülkenin tüm doğal kaynakları ona aittir ve tüm vergi gelirleri de devlet tarafından kullanılır. Ayrıca bu ülke vergiden muaf olarak tutulurken petrol endüstrisi ülke ekonomisinin %80’ini oluşturur. Petrol ve türevleri ise ülkenin ihracat gelirlerinin %95’ini oluşturur.

Bu para birimi güncel olarak 1 diner 50 Türk lirasına karşılık gelmektedir.

Kuveyt Dinarı Neden Yükselmeye Devam Ediyor?

Bahis Kurulu olarak dünyanın en değerli para birimi olan Kuveyt dinarı yükselişine devam etmesini açıklamak için okuyucularımıza petrolden bahsetmemiz gerekir. Bu para birimi oldukça iyi bir strateji ile değer kazanmıştır. Kuveyt devleti dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biridir ve neredeyse tüm dünyaya petrol satar.

Petrol satarken parasını korumak ve ülke ekonomisini geliştirme misyonu edinmiştir. Bu nedenle bu ülkeden petrol alırken devletin sunduğu en büyük şart alış verişin Kuveyt dinarı üzerinden gerçekleştirilmesidir. Petrolünü almak isteyen ülkelerin sadece bu para birimi ile yaptığı ödemeleri kabul eder. Alıcılar mecburen ödemeyi yapabilmek için milyarlarca para birimini alarak ödemesini yapıyor. Tekrar petrol almak zorunda olduğu için yeniden dinar alıp ödemesini gerçekleştiriyor. Bu durumda oldukça yüksek miktar para alımı gerçekleştiriliyor. Bilindiği ise işlem hacmi ve kullanımı arttıkça arz ve talebe göre para birimi değer kazanır.

Ülke kendi parası üzerinden petrol satarken ayrıca parasını yeniden satarak döviz karı da elde ediyor. Bu para karşılığında dolar ve Euro satın alarak önemli bir döviz rezervine de sahip olur. Formül oldukça basit ancak çok etkili olduğu için uzun bir süre daha en değerli para birimi olmaya devam edecektir.

Kuveyt’in resmi para birimi nedir?

Resmi para birimi dinardır.

Kuveyt dinarı neden değerli?

Kuveyt dinarı ülke ekonomi politikasından ötürü değerlidir.

Kuveyt dinarı Euro’dan değerli mi?

Dinar dünyanın en değerli para birimidir.